Profesori

Profesor Cristina Mitu

Balerina la Opera Nationala din Bucuresti din 1989, cand a absolvit Liceul de Coregrafie George Enescu;
– a lucrat cu maestrii si coregrafi romani si straini;
– profesoara de balet la Liceul de Coregrafie Floria Capsali;
– Master in Pedagogie si performanta in dans la Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica ,,Ion Luca Caragiale” si module de psihopedagogie I si II , la aceeasi universitate.

Profesor Georgiana Stroe

A absolvit Liceul George Enescu – sectia coregrafie in 1989.
In 2009 a absolvit Universitatea Română de Ştiinţe şi Artă „Gheorghe Cristea” /Facultatea de Arte şi Ştiinţe/ specializarea – Artele spectacolului de teatru ( coregrafie) luand licenta la Universitatea Naţională de Artă teatrală şi Cinematografie „I.L.Caragiale” / Facultatea de Teatru / specializarea Artele spectacolului de teatru (coregrafie).
Din 1990 este balerina la OPERA NATIONALA BUCURESTI , unde a dansat in numeroasele spectacole ale institutiei, atat roluri de ansamblu cat si si roluri solistice. Lebedele mici din Lacul lebedelor, prietenele din Frumoasa din padurea adormita, figurinele de portelan din Spargatorul de nuci, baiaderele mici din Baiadera, pitic din Alba ca zapada, Paladio.- Repertoriu ansamblu: Lacul lebedelor, Frumoasa din padurea adormita, Spargatorul de nuci, Anna Karenina, Anotimpurile, Corsarul, Baiadera, Cenusareasa, Cocosatul de la Notre Dame, Francesca da Rimini, Simfonia fantastica, Simfonia neterminata, Simfonia Spaniola, Alba ca zapada, Paquitta, Chopiniana, Carmen, Don Quijotte, Giselle, Peer Gynt, Visul unei nopti de vara, Seara vieneza, Femeia indaratnica, Precautiuni inutile, Coppelia
A participat la spectacolele de licenta a U.N.A.T.C si s-a bucurat de roluri de compozitie in spectacolele de la Opera Comica pt Copii.
Din 2008 preda cursuri dans copii cu varste intre 3 – 11 ani.

Contacteaza-ne!

Email: contact@scoalabalet.ro
Telefon: 0745 859 825

               0722 408 865

 Strada Vasile Lascar, nr. 102, etaj 2, Ap. 3
Bucuresti, sector 2

Contacteaza-ne!

Email: contact@scoalabalet.ro
Telefon: 0745 859 825

               0722 408 865

 Strada Vasile Lascar, nr. 102, etaj 2, Ap. 3
Bucuresti, sector 2